niedziela, 1 kwietnia 2012

Prostownik selenowy...

Coś, co nie tak dawno kupiłem. Przyznam się, że jestem zaskoczony wykonaniem - pozytywnie. Jak będzie działał, się zobaczy w przyszłości. W środku nowoczesny "Mostek Gretza". Starałem się zreanimować moją oryginalną osłonę i nawet sam zrobiłem mostek, kupując drobiazgi w elektronicznym - będzie w zapasie strategicznym. Przy zakupie nowej instalacji elektrycznej nie było przewodów łączących mostek z kostką - a tu są... :)Prostownik selenowy - trochę teorii...
Konstrukcja prostownika prądu elektrycznego zbudowana w oparciu o złącze metal-półprzewodnik, w którym jako półprzewodnik zastosowano selen.Prostowniki selenowe, wynalezione w 1933r. wyszły z użycia pod koniec lat 70. XX wieku wyparte przez taniejące diody półprzewodnikowe. Czyli ledwo zakończyli produkcję Gazel, to i mostki selenowe też się skończyły...

Mostek Gretza - trochę teorii...
I tak prostownik selenowy zastąpiono "Mostkiem Gretza", gdzie przy niskich napięciach znajduje on szerokie zastosowanie, szczególnie w zasilaczach przetwarzających prąd przemienny na prąd stały.No i jak tu tego nie zastosować, kiedy coś lepsze, a można to ukryć w starej obudowie...

Mostek Gretza - schemat
Mostek Gretza (zwany także mostkiem prostowniczym) to układ czterech diod połączonych w sposób pokazany na poniższym rysunku.  Na rysunku pokazano dodatkowo rezystor R służący jako obciążenie mostka Gretza.


Mostek Gretza - zasada działania

Poniższy rysunek przedstawia przepływ prądu dla dodatniej połówki przebiegu wejściowego. W tym przypadku przewodzą diody D1 i D4.


Poniższy rysunek przedstawia przepływ prądu dla ujemnej połówki przebiegu wejściowego. W tym przypadku przewodzą diody D2 i D3.


Mostek Gretza - wykresy napięć na wejściu i wyjściuNa poniższym rysunku przedstawiono dwa wykresy. Pierwszy przedstawia wykres napięcia na wejściu mostka Gretza a drugi - wykres napięcia na oporniku R - czyli na wyjściu mostka.


Poniższe zdjęcie przedstawia mostki Gretza różnej mocy. Największy pracuje z dopuszczalnym prądem 35 A, mniejszy z prądem 8 A a najmniejszy z prądem 1,5 A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz